About Header

Hakkında

BİLGİ: Bilimin sınırlarını genişleten uluslararası üniversite

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi, “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” mottosuyla 1996 yılında Türkiye’nin ilk vakıf üniversitelerinden biri olarak kuruldu. Benimsediği yenilikçi, özgürlükçü, çoğulcu değerler ve toplumsal gelişime önderlik eden uluslararası bir üniversite olma vizyonuyla Türkiye’nin eğitim hayatında öncü bir yer edindi.

Bugün BİLGİ, kent merkezindeki üç kampüsünde 8 fakültesi, 3 enstitüsü ve 3 meslek yüksekokulunda uluslararası standartlarda 150’yi aşkın lisans, önlisans ve lisansüstü program sunuyor. Kendi geleneklerini yaşatan köklü bir üniversite olarak 20.000’i aşkın öğrencisi, 60.000’i aşkın mezunu ve 1.000’in üzerinde akademik personeliyle eğitim yolculuğuna devam ediyor.

Dünyanın saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS’in “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda altı yıldır üst üste yer almayı başaran BİLGİ, 2021 yılı sıralamasında Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında yer aldı. Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın (TÜMA) 2020 yılı sonuçlarına göre ise “yüksek memnuniyet” ifade eden A grubunda değerlendirildi. 

Dünyanın en saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS Stars tarafından 4 yıldıza layık görülen BİLGİ, QS’in “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması”nda altı yıldır yer alıyor. BİLGİ, 2021 yılı sıralamasında 166’ncı olurken Türkiye’deki en iyi 4 vakıf üniversitesi arasında yer aldı.

BİLGİ, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın (TÜMA) 2020 yılı sonuçlarına göre “yüksek memnuniyet” ifade eden A grubunda değerlendirildi. Vakıf üniversiteleri arasında öğrencilerinin memnuniyet düzeyinin en yüksek olduğu 8’inci üniversite oldu. 

BİLGİ, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı temel alan The Impact Rankings 2020 sıralamasına göre “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar” ile “İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” alanlarında dünya genelinde ilk yüz üniversite arasında yer aldı.

BİLGİ, TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan 2020 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nde Türkiye genelindeki 185 üniversite arasında 29. sırada yer aldı.  Endekste yıllar içinde önemli bir ilerleme kaydeden BİLGİ, vakıf üniversiteleri arasında en girişimci ve yenilikçi 6. üniversite oldu.

İnovasyonda öncü Arizona State Üniversitesi geleceğin liderlerini yetiştiriyor

 

ABD’de Arizona eyaletinin ilk yükseköğretim kurumu olan Arizona State Üniversitesi’nin (ASU) geçmişi 1886’ya dek uzanıyor.

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden ASU, bugün 530 bini aşkın mezunu, 120 bini aşkın öğrencisi ve 5 bine yakın öğretim üyesiyle ABD’nin en büyük devlet üniversitelerinden biridir.

ASU, “herkes için daha iyi bir yaşam” hedefiyle hizmet ettiği toplumları ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan kalkındırma sorumluluğuyla hareket ediyor. Bu doğrultuda araştırma faaliyetleri yürüten ve kamusal değerin keşfine ilişkin çalışmaları destekleyen ASU, ABD’nin araştırma alanında en hızlı büyüyen kurumları arasındadır.

ASU, U.S. News & World Report tarafından yapılan sıralamada inovasyon alanında 8 yıldır ABD’de MIT ve Stanford Üniversitesi’ni geride bırakarak birinci sırada yer alıyor. U.S. National Academy of Inventors and the Intellectual Property Owners Association’ın 2019 yılı küresel patent sıralamasında ABD’deki en iyi 10 üniversite arasında bulunuyor.

Düşünce liderlerinin, inovasyon ve bilimsel buluşta öncü akademisyenlerin yer aldığı akademik kadrosunda Nobel ve Pulitzer ödüllerine sahip bilim insanları yer alıyor.

ASU, U.S. News & World Report’un “En İnovatif Okullar” sıralamasında bu kategorinin açıldığı 2016 yılından bu yana Stanford Üniversitesi ve MIT’yi geride bırakarak ilk sırada yer alıyor.

ASU, Times Higher Education’ın Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı destekleyen üniversiteleri derecelendirdiği sıralamada araştırma, sosyal yardım ve yönetim alanında ABD’de birinci, dünyada ise 2. üniversite oldu.

ASU, QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’na göre işverenlerle öğrenciler arasında kurulan bağlantının niteliği bakımından dünyadaki en iyi 10 üniversite arasında yer aldı.

ASU’nun online programları, U.S. News & World Report’a göre son 5 yıldır ABD’deki en iyi 10 online lisans programı arasında. ASU’da ödüllü akademisyenler tarafından verilen derslerin yer aldığı 200’den fazla online önlisans, lisans ve sertifika programı bulunuyor. Bu online programların ABD’deki en iyi 10 online lisans programı arasında yer alması katılım, sunulan hizmet ve teknolojiler, öğretim üyelerinin yetkinliği ve eğitimi ve uzman görüşü gibi etkenlere dayanıyor.